دسته : تصاویر,خدمات درمانی,گالریتاریخ: 2017/04/20
کار درمانی چیست ؟

کار درمانی چیست ؟

کار درمانی یکی از رشته های توانبخشی است که به نو توانی و توانبخشی بیمارانی که به دلایل جسمی، روانی ، اجتماعی توان انجام فعالیت های روزمره را از دست داده اند می پردازد .

کار درمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین ذهن و جسم ، ذهن و حرکت ، ذهن و گفتار ، ذهن و یادگیری یک سری برنامه های منسجم در رابطه با توانایی های زیر در کودکان به کار می گیرد

ضعف bady image ( تصویر بدنی ) ضعف مهارت های fine  ، ضعف مهارتهای حرکتی که مربوط به یکپارچگی حسی و حرکتی می باشد مشکل در سیستم و ستیبولار ( ترس از ارتفاع ) اختلالات کم بینایی – فضایی ، فقدان و ضعف در مهارت های ترسیمی ، اختلالات حسی مشکلات مخچه ای و کلیه ناتوانی های ذهنی کودک و خانواده را راهنمایی می کند .

کودکانی که به این حیطه از کاردرمانی نیازمند شامل pdf بالاخص اوتيسم ، اختلالات رفتاري ، اختلالات یادگیری ، اختلالال توجه و تمرکز ، مشکلات حافظه  ، مشکلات نوشتاری ،کودکان با تاخیر رشدی  ، مشکلات با مشکل درکی شناختی ، کودکان پیش فعال و کودکان با مشکلات بینایی .

کار درمانی ذهنی با استفاده از تکنیک های درمانی ، تکنیک های رفتاری ، بازی درمانی ، حرکت درمانی ، اتاق تاریک و … مشکلات این کودکان را تا حد امکان برطرف می کند.

کودکان با مشکلات بینایی نیازهای ویژه ای دارند که باید هنگام بررسی و ارزیابی پیشرفت شناخت و درک و زبان در نظر گرفته شوند . کار درمانی فرصتی را برای حرکت ، اکتشاف لمسی و تجارب حسی فراهم میکند . ممکن است تغییراتی در محیط لازم باشد تا به کودکان دارای مشکلات بینایی اجازه داده شود یادگیری را کامل تجربه کنند.

یکپارچگی حسی

یکپارچگی حسی پایه و اساس درک حسی و به معنی توانایی سازمان دهی ( یکپارچه کردن ) اطلاعات ، یعنی درون داده های حسی در ساقه مغز است . ما از طریق حواس خود اطلاعات محیطی را دریافت و درک میکنیم . به همین علت هم درون داده   های حسی و پیش از برون داده های حرکتی می باشند . رشته های عصبی حرکتی پنج برابر رشته های حسی هستند .

از پردازش اطلاعات حسی ، یکپارچگی حسی بر روی میزان کارآیی کار کرد مراکز بالاتتر مغز تاثیر می گذارد . در صورتی که دو نیمکره همزمان با یکدیگر کار کنندباعث میشود برون داده های مغزی کار آمد تری ایجاد شود . تکامل مغز انسان باید متناسب با یکپارچگی حسی در ساقه مغز باشد تا سطوح بالاتر به طور کار آمد عمل کنند . این فرایند در زیر نشان داده شده است .

درون داده حسی  / ثبت حسی / یکپارچگی حسی / کارکرد مرکز بالاتر

اختلال در کارکرد یکپارچگی حسی

اختلال در کارکرد یکپارچگی حسی زمانی اتفاق می افتد که یکپارچگی حسی در ساقه مغز کارآمد نباشد که این بر روی کارکرد مغز بالاتر تاثیر گذاشته و باعث برون داد حرکتی حرکتی نامناسب میشود . اختلال بر یک منطقه مغز بر روی عملکرد مناطق دیگرنیز تاثیر خواهد گذاشت .

روش های درمانی یکپارچگی حسی

این روش ها به کنترل یکپارچه کردن درون داد حسی در ساقه مغز کمک کرده و در نتیجه باعث یک برون داد حرکتی بهتر می شوند . همچنین درمان کارکرد نواحی دیگر مغز که در یادگیری ، هماهنگی ، گفتار ، زبان دریافتی و بیانی و رفتار نقش دارند را تسهیل خواهند کرد . باید در نظر داشت که اگر چه این مدل ساده به نظر می رسد اما مباحث خیلی پیچیده ای در داخل آن وجود دارد .

 • ضعف در ادراک بینایی – حرکتی ظریف
 • عدم ایمنی نسبت به جاذبه
 • ضعف در هماهنگی حرکات درشت
 • ضعف در برنامه ریزی حرکتی درشت
 • ضعف در ادراک بینایی – فضایی درشت
 • توان عضلانی پایین
 • ناهماهنگی در الگوهای رفتاری ( پایین بودن عزت نفس و اعتماد به نفس و از عهده بر نیامدن تکالیف مدرسه در خانه )
 • ضعف در حفظ وضعیت صاف شده در حالت دمر
 • هماهنگی حرکتی متقابل ضعیف
 • گفتار غیر واضح ، مشکل در زبان بیانی ، مشکل در زبان درکی
 • ضعف در حفظ وضعیت خم شده در حالت طاقباز
 • تدافع لمسی